  • VY1151K31Y5SQ63V0
VY1151K31Y5SQ63V0
advertisement
Manufacturer No:
VY1151K31Y5SQ63V0
HK JDW NO:
886-VY1151K31Y5SQ63V0
Datasheet:
VY1151K31Y5SQ63V0
Purchasing and Inquiry
VY1151K31Y5SQ63V0 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.315Dia 8.00mm.Temperatures greater than -40°C are recommended for stable operation.Its coefficient is Y5S and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 250V, it is capable of operating.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
VY1151K31Y5SQ63V0 Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm
with Y5S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V
VY1151K31Y5SQ63V0 Applications
There are a lot of Vishay BC Components VY1151K31Y5SQ63V0 applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
VY1151K31Y5SQ63V0
    10 Weeks
  • Mount
    Radial, Disc
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    Y5S
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Ceramic
  • Voltage - Rated
    760VAC
  • Capacitance
    150pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Dielectric
    Y5S
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Width
    5mm
  • Thickness
    5mm