  • VY1471K31Y5UQ63V0
VY1471K31Y5UQ63V0
advertisement
Manufacturer No:
VY1471K31Y5UQ63V0
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-VY1471K31Y5UQ63V0
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
VY1471K31Y5UQ63V0
Purchasing and Inquiry
VY1471K31Y5UQ63V0 Overview
This device's program size/dimension is 0.315Dia 8.00mm.Temperatures greater than -40°C are needed for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with Y5U E being the highest temperature coefficient.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 10mm.
VY1471K31Y5UQ63V0 Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm
with Y5U E being the highest temperature coefficient
VY1471K31Y5UQ63V0 Applications
There are a lot of Vishay BC Components VY1471K31Y5UQ63V0 applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
VY1471K31Y5UQ63V0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    VY1
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    760VAC
  • Capacitance
    470pF
  • Depth
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Dielectric
    Y5U
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Thickness
    5mm