  • 517D108M035DK6AE3
517D108M035DK6AE3
advertisement
Manufacturer No:
517D108M035DK6AE3
HK JDW NO:
874-517D108M035DK6AE3
Datasheet:
517D108M035DK6AE3
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1000uF 35volts 20%
Step5Bar-code shipping tag
517D108M035DK6AE3
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    5.270006g
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.05mA
  • Ripple Current
    995mA
  • Tan Delta
    0.13
  • Ripple Current @ Low Frequency
    995mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.144A @ 10kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm