  • 517D107M100DG6AE3
517D107M100DG6AE3
advertisement
Manufacturer No:
517D107M100DG6AE3
HK JDW NO:
874-517D107M100DG6AE3
Datasheet:
517D107M100DG6AE3
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100uF 100volts 20%
Step5Bar-code shipping tag
517D107M100DG6AE3
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.3mA
  • Ripple Current
    385mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Ripple Current @ Low Frequency
    385mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    577.5mA @ 10kHz
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm