  • 420KXW47MEFC12.5X35
420KXW47MEFC12.5X35
advertisement
Manufacturer No:
420KXW47MEFC12.5X35
HK JDW NO:
683-420KXW47MEFC12.5X35
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
KXW 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 360mA 0.492Dia 12.50mm -25°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
420KXW47MEFC12.5X35
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KXW
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    360mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    360mA @ 120Hz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm