  • 380LQ182M160A022
380LQ182M160A022
advertisement
Manufacturer No:
380LQ182M160A022
HK JDW NO:
192-380LQ182M160A022
Datasheet:
380LQ182M160A022
Description:
380LQ 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.2A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
380LQ182M160A022
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Weight
    47.999995g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Capacitance
    1800μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    111mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.60997mA
  • Ripple Current
    4.2A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.88A @ 20kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm