  • 224PPB400K
224PPB400K
advertisement
Manufacturer No:
224PPB400K
HK JDW NO:
373-224PPB400K
Package:
Radial
Datasheet:
224PPB400K
Description:
PPB 0.22μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
224PPB400K
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    PPB
  • Size / Dimension
    1.043Lx0.394W 26.50mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Applications
    Commutation; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 200
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    200V
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm