  • ECW-H16912JVB
ECW-H16912JVB
advertisement
Manufacturer No:
ECW-H16912JVB
HK JDW NO:
590-ECW-H16912JVB
Datasheet:
ECW-H16912JVB
Description:
ECW-H(V) 9100pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECW-H16912JVB
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.906Lx0.315W 23.00mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • HTS Code
  • Capacitance
    9100pF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1600V
  • Size Code
    9132
  • Height Seated (Max)
    0.827 21.00mm
  • Length
    23mm
  • Width
    8mm