  • 940C16P1K-F
940C16P1K-F
advertisement
Manufacturer No:
940C16P1K-F
HK JDW NO:
192-940C16P1K-F
Datasheet:
940C16P1K-F
Purchasing and Inquiry
940C16P1K-F Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) from the device is 7mOhm.It is capable of operating at -55°C~105°C degrees Celsius.
940C16P1K-F Features
7mOhm equivalent series resistance (ESR)
940C16P1K-F Applications
There are a lot of Cornell Dubilier Electronics (CDE) 940C16P1K-F applications of film capacitors.
  • RFI for automotive
  • Industrial and automotive inverters
  • Coupling, decoupling
  • Satellite TV
  • RF Modules
  • VCO's
  • Test and measuring equipment
  • Filters
  • Filtering
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
Step5Bar-code shipping tag
940C16P1K-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.709Diax1.339L 18.00mmx34.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 630
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    41mm
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Voltage
    1.6kV
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    18mm