  • BFC237221104
BFC237221104
advertisement
Manufacturer No:
BFC237221104
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC237221104
Package:
Radial
Datasheet:
BFC237221104
Description:
MKT372 0.1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 8616
Step5Bar-code shipping tag
BFC237221104
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    MKT372
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    4mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    4mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Insulation Resistance
    30GOhm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    4916
  • Voltage
    100V
  • Diameter
    4mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm