  • 474MSR250K
474MSR250K
advertisement
Manufacturer No:
474MSR250K
HK JDW NO:
373-474MSR250K
Package:
Radial
Datasheet:
474MSR250K
Purchasing and Inquiry
474MSR250K Overview
The device has 10GOhm insulation resistance.ESR (Equivalent Series Resistance) from the device is 3.763Ohm.A 0.787 20.00mm lead spacing is used in this electrical device.Devices with a -55°C~125°C temperature capability can be operated.The temperature coefficient of this capacitor is 400ppm/Cel ppm/°C.
474MSR250K Features
10GOhm insulation resistance
3.763Ohm equivalent series resistance (ESR)
a temperature coefficient of 400ppm/Cel ppm/°C
474MSR250K Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 474MSR250K applications of film capacitors.
  • Bypassing
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Switch-mode power supplies
  • Snubbering
  • IGBT
  • Mobile communications
  • Audio/video equipment
  • Blocking
  • TV and monitor sets
  • Filtering
Step5Bar-code shipping tag
474MSR250K
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    MSR
  • Size / Dimension
    0.886Lx0.295W 22.50mmx7.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    400ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V): 160
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    20mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    15mm
  • Dielectric
    PET
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.763Ohm
  • Lead Spacing
    0.787 20.00mm
  • Insulation Resistance
    10GOhm
  • Size Code
    8930
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    0.01 %
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Thickness
    7.5mm