  • B32654A7224J000
B32654A7224J000
advertisement
Manufacturer No:
B32654A7224J000
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B32654A7224J000
Package:
Radial
Datasheet:
B32654A7224J000
Purchasing and Inquiry
B32654A7224J000 Overview
It is essential that systems function with a rated (DC) voltage (URdc) of 1250V.Electrical devices with 1.083 27.50mm lead spacing are used in this application.Systems require a voltage of 500V (URac) for internal rated (AC) power.In addition to operating at -55°C~100°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.
B32654A7224J000 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1250V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 500V
B32654A7224J000 Applications
There are a lot of TDK Electronics Inc. B32654A7224J000 applications of film capacitors.
  • Blocking
  • Snubbering
  • RF Modules
  • Mobile communications
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Switch-mode power supplies
  • Matching networks
  • Test and measuring equipment
  • Audio/video equipment
  • Global positioning systems
Step5Bar-code shipping tag
B32654A7224J000
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B32654
  • Size / Dimension
    1.240Lx0.551W 31.50mmx14.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 500
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    1250V 1.25kV
  • Terminal Pitch
    27.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1250V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    500V
  • Height Seated (Max)
    0.965 24.50mm
  • Length
    31.5mm
  • Width
    14mm