  • 173D155X9015U
173D155X9015U
advertisement
Manufacturer No:
173D155X9015U
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-173D155X9015U
Package:
Axial
Datasheet:
173D155X9015U
Description:
1.5μF ±10% 125°C-Max -55°C-Min Polar 500nA Tape & Box (TB) Axial
Step5Bar-code shipping tag
173D155X9015U
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    TANTALEX®, 173D
  • Size / Dimension
    0.095Diax0.260L 2.41mmx6.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Type
    Molded
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    15V
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    15V
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Leakage Current
    500nA
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Manufacturer Size Code
    U
  • Length
    6.604mm