  • T491X157K016AS
T491X157K016AS
advertisement
Manufacturer No:
T491X157K016AS
HK JDW NO:
417-T491X157K016AS
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T491X157K016AS
Description:
150μF ±10% 500mOhm 2-Termination POLARIZED Tantalum 0.024mA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T491X157K016AS
    Select All
  • Mount
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    T491
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.024mA
  • Ripple Current
    229.6mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm