  • T491D106K050AT
T491D106K050AT
advertisement
Manufacturer No:
T491D106K050AT
HK JDW NO:
417-T491D106K050AT
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T491D106K050AT
Purchasing and Inquiry
T491D106K050AT Overview
The capacitor's ripple current is set to 433mA.In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 800mOhm as their resistance.A capacitor like this leaks current 5μA.A capacitor's dissipation factor is the power lost when AC is applied to the capacitor, which is 6 %.Insulating oil has a tan delta of 0.06 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
T491D106K050AT Features
433mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 5μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T491D106K050AT Applications
There are a lot of KEMET T491D106K050AT applications of tantalum capacitors.
  • Avionics / military / space
  • ABS
  • Automotive ECU
  • Computer
  • Telecom infrastructure
  • Industrial control units
  • Consumer
  • Avionics,
  • Airbag systems
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
T491D106K050AT
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    800mOhm
  • Failure Rate
    0.001 %
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    5μA
  • Ripple Current
    433mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm