  • 293D225X9035B2TE3
293D225X9035B2TE3
advertisement
Manufacturer No:
293D225X9035B2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-293D225X9035B2TE3
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
293D225X9035B2TE3
Purchasing and Inquiry
293D225X9035B2TE3 Overview
We set the ripple current of the capacitor to 150mA.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 3.8Ohm, also referred to as internal resistance.Capacitor leakage current is 800nA.A capacitor's dissipation factor is the power lost when AC is applied to the capacitor, which is 6 %.
293D225X9035B2TE3 Features
150mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 800nA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
293D225X9035B2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 293D225X9035B2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • Airbag systems
  • Industrial
  • Avionics / military / space
  • Avionics,
  • Automotive ECU
  • Industrial control units
  • Consumer
  • Military / aerospace
  • Computer
Step5Bar-code shipping tag
293D225X9035B2TE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
    1411
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.8Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    35V
  • Leakage Current
    800nA
  • Ripple Current
    150mA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Q Factor
    6
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.11mm
  • Length
    3.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    TANTAMOUNT®, 293D
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm