  • 293D477X96R3D2TE3
293D477X96R3D2TE3
advertisement
Manufacturer No:
293D477X96R3D2TE3
HK JDW NO:
874-293D477X96R3D2TE3
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
293D477X96R3D2TE3
Purchasing and Inquiry
293D477X96R3D2TE3 Overview
There is a ripple current of 550mA set on the capacitor.Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 500mOhm.Currently, this capacitor is leakage current 28.2μA.The dissipation factor of a capacitor is the amount of power lost when current is applied through it, and the dissipation factor of this capacitor is 14 %.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.14.
293D477X96R3D2TE3 Features
550mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 28.2μA in this capacitor
the dissipation factor is 14 %
its tan delta is 0.14
293D477X96R3D2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 293D477X96R3D2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Computer
  • Airbag systems
  • Avionics / military / space
  • Military / aerospace
  • Industrial control units
Step5Bar-code shipping tag
293D477X96R3D2TE3
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
    Tantalum
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Leakage Current
    28.2μA
  • Ripple Current
    550mA
  • Tan Delta
    0.14
  • Dissipation Factor
    14 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm