  • 293D105X9025A2TE3
293D105X9025A2TE3
advertisement
Manufacturer No:
293D105X9025A2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-293D105X9025A2TE3
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
293D105X9025A2TE3
Purchasing and Inquiry
293D105X9025A2TE3 Overview
There is a ripple current setting of 100mA on the capacitor.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.Currently, this capacitor is leakage current 500nA.The dissipation factor of a capacitor is the power loss when AC is applied through the capacitor, and this capacitor's factor is 4 %.
293D105X9025A2TE3 Features
100mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 4 %
293D105X9025A2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 293D105X9025A2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Avionics / military / space
  • Automotive ECU
  • Computer
  • Consumer
  • Industrial
  • ABS
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics,
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
293D105X9025A2TE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    TANTAMOUNT®, 293D
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7.6Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    25V
  • Leakage Current
    500nA
  • Ripple Current
    100mA
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Q Factor
    4
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm