  • 593D107X9010C2TE3
593D107X9010C2TE3
advertisement
Manufacturer No:
593D107X9010C2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-593D107X9010C2TE3
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
593D107X9010C2TE3
Purchasing and Inquiry
593D107X9010C2TE3 Overview
Capacitor ripple current is set to 740mA.In an electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR), or internal resistance, is the loss of useful energy.10μA is the leakage current of this capacitor.When AC is applied through a capacitor, its dissipation factor is 8 %, which indicates the power lost through it.Tan Delta is?an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.08.
593D107X9010C2TE3 Features
740mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 10μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
593D107X9010C2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 593D107X9010C2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Consumer
  • Military / aerospace
  • Computer
  • Airbag systems
  • ABS
  • Avionics,
  • Industrial
  • Industrial control units
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
593D107X9010C2TE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    149.997327mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    TANTAMOUNT®, 593D
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    10V
  • Leakage Current
    10μA
  • Ripple Current
    740mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.79mm
  • Length
    6mm