  • 293D335X9035C2TE3
293D335X9035C2TE3
advertisement
Manufacturer No:
293D335X9035C2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-293D335X9035C2TE3
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
293D335X9035C2TE3
Purchasing and Inquiry
293D335X9035C2TE3 Overview
There is a ripple current setting of 160mA on the capacitor.Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.Capacitor leakage current is 1.2μA.When AC is applied through a capacitor, its dissipation factor is 6 %, which indicates the power lost through it.Its tan delta is 0.06, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
293D335X9035C2TE3 Features
160mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 1.2μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
293D335X9035C2TE3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 293D335X9035C2TE3 applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • Avionics,
  • Industrial control units
  • Computer
  • Automotive ECU
  • Military / aerospace
  • Airbag systems
  • ABS
  • General purpose
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
293D335X9035C2TE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    TANTAMOUNT®, 293D
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.1Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    35V
  • Leakage Current
    1.2μA
  • Ripple Current
    160mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.79mm
  • Length
    6mm