  • 109LBB063M2DG
109LBB063M2DG
advertisement
Manufacturer No:
109LBB063M2DG
HK JDW NO:
373-109LBB063M2DG
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
109LBB063M2DG
Description:
CAPACITOR ALUM ELEC 10000UF 63V 20%, SNAP-IN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
109LBB063M2DG
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2002
  • Series
    LBB
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    10000μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    24.87mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    12.6mA
  • Ripple Current
    3.72A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.72A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.65A @ 10kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm