  • DCM552T200DF2A
DCM552T200DF2A
advertisement
Manufacturer No:
DCM552T200DF2A
HK JDW NO:
192-DCM552T200DF2A
Datasheet:
DCM552T200DF2A
Description:
DCM 5500μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
DCM552T200DF2A
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    DCM
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    -10% +50%
    Not Applicable
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    5500μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • Lead Spacing
    1.250 31.75mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Diameter
    76mm
  • Height Seated (Max)
    5.687 144.45mm
  • Length
    143mm