  • ZMR500CSTZ
ZMR500CSTZ
advertisement
Manufacturer No:
ZMR500CSTZ
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-ZMR500CSTZ
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Datasheet:
ZMR500CSTZ
Description:
Fixed ZMR500 PMIC 3 TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Quantity:
In Stock : 5079
Step5Bar-code shipping tag
ZMR500CSTZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    600mW
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    WIRE
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    ZMR500
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    O-XBCY-W3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    25V
  • Output Voltage
    5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    50mA
  • Output Voltage 1
    5V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    70μA
  • PSRR
    72dB (120Hz)