  • ZLDO1117G50TA
ZLDO1117G50TA
advertisement
Manufacturer No:
ZLDO1117G50TA
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-ZLDO1117G50TA
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
ZLDO1117G50TA
Description:
Fixed ZLDO1117 PMIC 4 TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 115940
Step5Bar-code shipping tag
ZLDO1117G50TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    7.994566mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Tolerance
    2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    15W
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ZLDO1117
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G4
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    15W
  • Quiescent Current
    10mA
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    1.35V @ 1A
  • PSRR
    80dB (120Hz)
  • Reference Voltage
    5V
  • Dropout Voltage
    1.11V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.11V
  • Min Current Limit
    1.1A
  • Nominal Output Voltage
    5V
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    1.7mm
  • Length
    6.7mm
  • Width
    3.7mm