  • YC158TJR-0718KL
YC158TJR-0718KL
advertisement
Manufacturer No:
YC158TJR-0718KL
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-YC158TJR-0718KL
Package:
1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
Datasheet:
YC158TJR-0718KL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
YC158TJR-0718KL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    18kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    DDRAM, SDRAM
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE
  • Subcategory
    Array/Network Resistors
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7/13 INCH
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    ARRAY/NETWORK RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Number of Elements
    8
  • Working Voltage
    25V
  • Size Code
  • Number of Resistors
    8
  • Circuit Type
    Bussed
  • Power Per Element
    62.5mW
  • Element Power Dissipation
    0.0625W
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    YC158
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%