  • XCR3512XL-12FT256C
XCR3512XL-12FT256C
advertisement
Manufacturer No:
XCR3512XL-12FT256C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XCR3512XL-12FT256C
Package:
256-LBGA
Description:
1mm PMIC CoolRunner XPLA3 Series 256 Pin 3.3V 256-LBGA
Purchasing and Inquiry
XCR3512XL-12FT256C Overview
There are 512 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is contained in package [0].The device is programmed with 212 I/Os.There is a 256terminations set on devices.BOTTOMis the terminal position of this electrical part.The power source is powered by 3.3Vvolts.It is a part of the family [0].It is recommended to package the chip by Bulk.To ensure reliability, the device operates at a temperature of [0].The chip should be mounted by Surface Mount.This type of FPGA is a part of the CoolRunner XPLA3 series.A chip with 256pins is programmed.Additionally, this device is capable of displaying [0].It is possible to construct digital circuits using 12000gates, which are devices that serve as building blocks.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].EEPROM is adopted for storing data.A total of 256pins are provided on this board.There are 32 logic elements/blocks, which are fundamental building blocks of field-programmable gate array (FPGA) technology.Supply voltage (Vsup) reaches a maximum of 3.6V.Ideally, the maximal frequency should be lower than 77MHz Hz.
XCR3512XL-12FT256C Features
256-LBGA package
212 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
256 pin count
256 pins
XCR3512XL-12FT256C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XCR3512XL-12FT256C CPLDs applications.
  • Address decoding
  • ROM patching
  • Preset swapping
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • D/T registers and latches
  • INTERRUPT SYSTEM
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Custom shift registers
  • I2C BUS INTERFACE
Step5Bar-code shipping tag
XCR3512XL-12FT256C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1996
  • Series
    CoolRunner XPLA3
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 1K program/erase cycles)
  • Number of I/O
    212
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    12 ns
  • Number of Gates
    12000
  • Max Frequency
    77MHz
  • Speed Grade
    12
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    512
  • JTAG BST
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    10.8ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    32
  • Height Seated (Max)
    1.55mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm