  • XCR3064XL-6CSG48C
XCR3064XL-6CSG48C
advertisement
Manufacturer No:
XCR3064XL-6CSG48C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XCR3064XL-6CSG48C
Package:
48-FBGA, CSPBGA
Datasheet:
XCR3064XL-6CSG48C
Description:
0.8mm PMIC CoolRunner XPLA3 Series 48 Pin 3.3V 48-FBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
XCR3064XL-6CSG48C Overview
In the mobile phone network, there are 64macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.The item is enclosed in a 48-FBGA, CSPBGA package.This device has 40 I/O ports programmed into it.Terminations of devices are set to [0].BOTTOMis the terminal position of this electrical part.It is powered by a voltage of 3.3V volts.This part is part of the family [0].Trayshould be used to package the chip.During operation, the operating temperature is kept at 0°C~70°C TA to ensure its reliability.It is recommended that Surface Mountholds the chip in place.The CoolRunner XPLA3series FPGA is one of these types.There are 48pins on the chip.This device also displays [0].There are 1500 gates, which are devices that acts as a building block for digital circuits. If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at [0].For storing data, it is recommended to use [0].This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.This board has 48 pins.The maximal frequency should be lower than 192MHz.There are 4 logic elements/cells to form a fundamental building block.
XCR3064XL-6CSG48C Features
48-FBGA, CSPBGA package
40 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
48 pin count
48 pins
XCR3064XL-6CSG48C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XCR3064XL-6CSG48C CPLDs applications.
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Digital multiplexers
  • Custom shift registers
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • DDC INTERFACE
  • Code converters
  • Address decoding
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • ROM patching
  • Software-Driven Hardware Configuration
Step5Bar-code shipping tag
XCR3064XL-6CSG48C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-FBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • Series
    CoolRunner XPLA3
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 1K program/erase cycles)
  • Number of I/O
    40
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    6 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    4
  • Number of Gates
    1500
  • Max Frequency
    192MHz
  • Speed Grade
    6
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    64
  • JTAG BST
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    5.5ns
  • Height Seated (Max)
    1.8mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm