  • XCR3128XL-10CS144C
XCR3128XL-10CS144C
advertisement
Manufacturer No:
XCR3128XL-10CS144C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XCR3128XL-10CS144C
Package:
144-TFBGA, CSPBGA
Description:
PMIC CoolRunner XPLA3 Series 144 Pin 3.3V 144-TFBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
XCR3128XL-10CS144C Overview
A mobile phone network consists of 128macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is part of the 144-TFBGA, CSPBGA package.There are 108 I/Os programmed in it.It is programmed that device terminations will be 144 .Its terminal position is BOTTOM.A voltage of 3.3Vprovides power to the device.This part is in the family [0].Bulkshould be used to package the chip.To ensure its reliability, the operating temperature is set to [0].Chips should be mounted by Surface Mount.The FPGA belongs to the CoolRunner XPLA3 series.The chip is programmed with 144 pins.When using this device, YEScan also be found.It is possible to construct digital circuits using 3000gates, which are devices that serve as building blocks.High efficiency requires a voltage supply of [0].Data is stored using [0].There are 144 pins embedded in the device.In this case, the maximum supply voltage (Vsup) reaches 3.6V.It is important to make sure that the maximum frequency is less than 95MHz.In order to form a fundamental building block, there are 8logic elements/cells.
XCR3128XL-10CS144C Features
144-TFBGA, CSPBGA package
108 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
144 pin count
144 pins
XCR3128XL-10CS144C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XCR3128XL-10CS144C CPLDs applications.
  • Address decoders
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Power up sequencing
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Random logic replacement
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • Portable digital devices
  • Preset swapping
  • Storage Cards and Storage Racks
Step5Bar-code shipping tag
XCR3128XL-10CS144C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-TFBGA, CSPBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1996
  • Series
    CoolRunner XPLA3
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 1K program/erase cycles)
  • Number of I/O
    108
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    8
  • Number of Gates
    3000
  • Max Frequency
    95MHz
  • Speed Grade
    10
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    9.1ns
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm