  • XCR3064XL-10CPG56I
XCR3064XL-10CPG56I
advertisement
Manufacturer No:
XCR3064XL-10CPG56I
HK JDW NO:
903-XCR3064XL-10CPG56I
Package:
56-LFBGA, CSPBGA
Description:
0.5mm PMIC CoolRunner XPLA3 Series 56 Pin 3.3V 56-LFBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
XCR3064XL-10CPG56I Overview
64 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.It is embedded in the 56-LFBGA, CSPBGA package.The device has 48inputs and outputs.There are 56 terminations programmed into the device.BOTTOMis the terminal position of this electrical part.There is 3.3V voltage supply for this device.It belongs to the family [0].It is recommended that the chip be packaged by Tray.To ensure its reliability, the operating temperature is set to [0].It is recommended that Surface Mountholds the chip in place.The CoolRunner XPLA3series comprises this type of FPGA.It is equipped with 56 pin count.The device can also be used to find [0].For digital circuits, there are 1500gates. These devices serve as building blocks.It is recommended that the supply voltage be kept at 3.3Vto maximize efficiency.It is adopted to store data in [0].A Surface Mountis mounted on this electronic component.The device is designed with pins [0].In order to ensure proper operation, a maximum supply voltage (Vsup) of 3.6V is required.It is recommended that the maximal frequency be lower than 95MHz.Basic building blocks have 4logic elements.
XCR3064XL-10CPG56I Features
56-LFBGA, CSPBGA package
48 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
56 pin count
56 pins
XCR3064XL-10CPG56I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XCR3064XL-10CPG56I CPLDs applications.
  • Programmable polarity
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • USB Bus
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • Custom state machines
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Timing control
  • Battery operated portable devices
  • Address decoding
  • Parity generators
Step5Bar-code shipping tag
XCR3064XL-10CPG56I
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    56-LFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    56
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • Series
    CoolRunner XPLA3
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    56
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 1K program/erase cycles)
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    4
  • Number of Gates
    1500
  • Max Frequency
    95MHz
  • Speed Grade
    10
  • Number of Macro Cells
    64
  • JTAG BST
  • Voltage Supply - Internal
    2.7V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    9.1ns
  • Height Seated (Max)
    1.35mm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm