  • XC95288XV-7TQ144C
XC95288XV-7TQ144C
advertisement
Manufacturer No:
XC95288XV-7TQ144C
HK JDW NO:
903-XC95288XV-7TQ144C
Package:
144-LQFP
Datasheet:
XC95288XV-7TQ144C
Description:
0.5mm PMIC XC9500XV Series XC95288XV 144 Pin 2.5V 144-LQFP
Purchasing and Inquiry
XC95288XV-7TQ144C Overview
There are 288 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).There is a 144-LQFP package containing it.The device is programmed with 117 I/Os.The device is programmed with 144 terminations.This electrical part is wired with a terminal position of QUAD.The power source is powered by 2.5Vvolts.There is a part included in Programmable Logic Devices.Package the chip by Tray.Ensure its reliability by operating at [0].Chips should be mounted by Surface Mount.The XC9500XVseries comprises this type of FPGA.The chip is programmed with 144 pins.If you use this device, you will also find [0].There are related parts in [0].In digital circuits, there are 6400gates, which act as a basic building block.High efficiency requires a voltage supply of [0].In order to store data, FLASHis used.In this case, it is mounted by Surface Mount.The 144pins are designed into the board.2.62Vis the maximum supply voltage (Vsup).It is important to make sure that the maximum frequency is less than 125MHz.A fundamental building block of logic consists of 16logic elements/cells.
XC95288XV-7TQ144C Features
144-LQFP package
117 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
144 pin count
144 pins
XC95288XV-7TQ144C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC95288XV-7TQ144C CPLDs applications.
  • Custom shift registers
  • Multiple Clock Source Selection
  • Boolean function generators
  • Portable digital devices
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • State machine control
  • Reset swapping
  • Custom state machines
  • POWER-SAVING MODES
Step5Bar-code shipping tag
XC95288XV-7TQ144C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    117
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    16
  • Number of Gates
    6400
  • Max Frequency
    125MHz
  • Speed Grade
    7
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    2.37V~2.62V
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1999
  • Series
    XC9500XV
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC95288XV
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.62V