  • EPM7512AEQC208-12N
EPM7512AEQC208-12N
advertisement
Manufacturer No:
EPM7512AEQC208-12N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-EPM7512AEQC208-12N
Package:
PQFP
Description:
0.5mm PMIC 208 Pin 100MHz 3.3V PQFP
Purchasing and Inquiry
EPM7512AEQC208-12N Overview
Currently, there are 512 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.You can find it in package [0].The device is programmed with 176 I/Os.It is programmed to terminate devices at [0].There is a QUADterminal position on the electrical part in question.There is 3.3V voltage supply for this device.It is a part of the family [0].It has 208pins programmed.10000gates are used to construct digital circuits.High efficiency requires the supply voltage to be maintained at [0].For data storage, EEPROMis adopted.Surface Mountis used to mount this electronic component.This board has 208 pins.A maximum voltage of 3.6Vis required for operation.It operates with the minimal supply voltage of 3V.In total, there are 176programmable I/Os.This frequency can be achieved at 100MHz.It is recommended that the operating temperature exceeds 0°C.It is recommended to keep the operating temperature below 70°C.In its simplest form, it consists of 32 logic blocks (LABs).It is recommended that the maximum frequency is less than 0.In programmable logic, a type of logic can be categorized as EE PLD.
EPM7512AEQC208-12N Features
PQFP package
176 I/Os
208 pin count
208 pins
32 logic blocks (LABs)
EPM7512AEQC208-12N Applications
There are a lot of Altera EPM7512AEQC208-12N CPLDs applications.
  • Synchronous or asynchronous mode
  • I2C BUS INTERFACE
  • Software-driven hardware configuration
  • Parity generators
  • INTERRUPT SYSTEM
  • Random logic replacement
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • Preset swapping
  • Power automation
  • Storage Cards and Storage Racks
Step5Bar-code shipping tag
EPM7512AEQC208-12N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PQFP
  • Number of Pins
    208
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    208
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    176
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    12 ns
  • Turn On Delay Time
    12 ns
  • Frequency (Max)
    116.3MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    10000
  • Number of Programmable I/O
    176
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    32
  • Speed Grade
    12
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    512
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm