  • XC95108-15PQ160I
XC95108-15PQ160I
advertisement
Manufacturer No:
XC95108-15PQ160I
HK JDW NO:
903-XC95108-15PQ160I
Package:
160-BQFP
Datasheet:
XC95108-15PQ160I
Description:
PMIC XC9500 Series XC95108 160 Pin 5V 160-BQFP
Purchasing and Inquiry
XC95108-15PQ160I Overview
In the mobile phone network, there are 108macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.You can find it in package [0].This device has 108 I/O ports programmed into it.160terminations have been programmed into the device.There is a QUADterminal position on the electrical part in question.The device is powered by a voltage of 5V volts.This part is in the family [0].The chip should be packaged by Tray.Due to its reliability, it is operated at a temperature of [0].Ensure that the chip is mounted by Surface Mount.As part of the XC9500series, it is a type of FPGA.The chip is programmed with 160 pins.This device can also display [0].According to the XC95108, its related parts can be found.In digital circuits, 2400gates serve as building blocks.Optimal efficiency requires a supply voltage of [0].This device is mounted by Surface Mount.160pins are included in its design.A total of 6logic elements/blocks are present.In order to form a fundamental building block, there are 8 logic elements or cells.
XC95108-15PQ160I Features
160-BQFP package
108 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
160 pin count
160 pins
XC95108-15PQ160I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC95108-15PQ160I CPLDs applications.
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • Bootloaders for FPGAs
  • Boolean function generators
  • Complex programmable logic devices
  • Power up sequencing
  • Programmable power management
  • I2C BUS INTERFACE
  • Software-driven hardware configuration
  • Field programmable gate
  • Discrete logic functions
Step5Bar-code shipping tag
XC95108-15PQ160I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    160-BQFP
  • Number of Pins
    160
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • Series
    XC9500
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    160
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC95108
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Number of I/O
    108
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    8
  • Number of Gates
    2400
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    108
  • JTAG BST
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    4.5V~5.5V
  • Number of Logic Elements/Blocks
    6
  • Height Seated (Max)
    4.1mm