  • XC7VX415T-1FFG1157I
XC7VX415T-1FFG1157I
advertisement
Manufacturer No:
XC7VX415T-1FFG1157I
HK JDW NO:
903-XC7VX415T-1FFG1157I
Package:
1156-BBGA, FCBGA
Description:
3.35mm mm FPGAs Virtex?-7 XT Series 1156-BBGA, FCBGA 1mm mm
Purchasing and Inquiry
XC7VX415T-1FFG1157I Overview
There is a 1156-BBGA, FCBGA package that includes this component. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. 600 I/Os are available for transferring data more efficiently. A fundamental building block consists of 412160 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1V volts is required. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. This device is powered by a 0.97V~1.03V battery. The FPGA belongs to the Virtex?-7 XT series of FPGAs, and it is one type of FPGA. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin -40°C~100°C TJ when the device is operating. In this device, there are 600 outputs that can be used. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. Having a RAM bit size of 32440320 means that this device will offer you a lot of memory. In order to find related parts, use the part number XC7VX415T as a base. The RAM si3.9MBe of this FPGA module reaches 3.9MB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. 1157 pins are designed into the device. 32200 LABs/CLBs are configured on this FPGA. Power is supplied to the device by a 11.8V battery. Most of the time, it uses a crystal oscillating at 1818MHz to generate the signal. There are 515200 registers used to store and transfer data.
XC7VX415T-1FFG1157I Features
600 I/Os
Up to 32440320 RAM bits
1157 LABs/CLBs
515200 registers
XC7VX415T-1FFG1157I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC7VX415T-1FFG1157I FPGAs applications.
  • Defense Applications
  • Automotive
  • Scientific Instruments
  • Solar Energy
  • Industrial IoT
  • Automotive Applications
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Military DSP
  • Space Applications
  • Wired Communications
Step5Bar-code shipping tag
XC7VX415T-1FFG1157I
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1156-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    1157
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2010
  • Series
    Virtex®-7 XT
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.97V~1.03V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    XC7VX415T
  • Number of Outputs
    600
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    11.8V
  • Number of I/O
    600
  • RAM Size
    3.9MB
  • Clock Frequency
    1818MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    -1
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.74 ns
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm