  • XC7V2000T-2FHG1761C
XC7V2000T-2FHG1761C
advertisement
Manufacturer No:
XC7V2000T-2FHG1761C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC7V2000T-2FHG1761C
Package:
1760-BBGA, FCBGA
Description:
3.75mm mm FPGAs Virtex?-7 T Series 1760-BBGA, FCBGA 1mm mm 1761
Purchasing and Inquiry
XC7V2000T-2FHG1761C Overview
Fpga chips is supplied in the 1760-BBGA, FCBGA package. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 850 I/Os for transferring data in a more coherent manner. To form a fundamental building block, there are 1954560 logic elements/cells. In order for the device to operate, a supply voltage of 1V volts needs to be provided. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Powered by a 0.97V~1.03V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The FPGA belongs to the Virtex?-7 T series of FPGAs, and it is one type of FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within 0°C~85°C TJ at all times. In order to make this device as versatile as possible, there are 850 different outputs included. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. In total, it has a total of 1761 terminations. This device has 47628288 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Parts related to this part can be found using its base part number XC7V2000T. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si5.7MBe of 5.7MB in order to ensure that the program will run normally. Fpga electronics contains 152700 LABs/CLBs in an array. An external power supply of 11.8V is required to power the device. A total of 1761 pins are included in this device. Usually, fpga semiconductor uses a 1818MHz crystal. Fpga semiconductor is important to note that the data is stored and transferred in 2.4432e+06 different registers.
XC7V2000T-2FHG1761C Features
850 I/Os
Up to 47628288 RAM bits
2.4432e+06 registers
XC7V2000T-2FHG1761C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC7V2000T-2FHG1761C FPGAs applications.
  • Industrial Ethernet
  • Software-defined radio
  • Image processing
  • Aircraft navigation
  • High Performance Computing
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Audio
  • Embedded Vision
  • Data Mining
  • Software-defined radios
Step5Bar-code shipping tag
XC7V2000T-2FHG1761C
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    1761
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.97V~1.03V
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    XC7V2000T
  • Pin Count
    1761
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1761
  • Number of Outputs
    850
  • Power Supplies
    11.8V
  • Number of I/O
    850
  • RAM Size
    5.7MB
  • Clock Frequency
    1818MHz
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    -2
  • Number of Registers
    2.4432e+06
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.61 ns
  • Height Seated (Max)
    3.75mm
  • Length
    45mm
  • Width
    45mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1760-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ