  • XC7K410T-3FFG900E
XC7K410T-3FFG900E
advertisement
Manufacturer No:
XC7K410T-3FFG900E
HK JDW NO:
903-XC7K410T-3FFG900E
Package:
900-BBGA, FCBGA
Datasheet:
XC7K410T-3FFG900E
Description:
3.35mm mm FPGAs Kintex?-7 Series 900-BBGA, FCBGA 1mm mm 900
Quantity:
In Stock : 405
Purchasing and Inquiry
XC7K410T-3FFG900E Overview
As part of the 900-BBGA, FCBGA package, it is included. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. This device features 500 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. An electrical supply voltage of 1V powers it. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. With a supply voltage of 0.97V~1.03V, this device operates with ease. There are many types of FPGAs in the Kintex?-7 series, this is one of them. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~100°C TJ range at all times when the unit is in use. There are 500 outputs incorporated in this device. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. In total, there are a total of 900 terminations on fpga chips. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 29306880. Its base part number XC7K410T can be used to find parts that are related to it. There is a maximum RAM si3.5MBe of 3.5MB on this FPGA module, which is necessary to ensure the normal operation of the program. 31775 LABs/CLBs are configured on this FPGA. Power is provided by a 11.83.3V battery that is included with the device. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 900 pin count. It usually uses a crystal oscillating at a frequency of 1412MHz in order to do its work. A total of 508400 registers are used for storing and transferring data between them.
XC7K410T-3FFG900E Features
500 I/Os
Up to 29306880 RAM bits
508400 registers
XC7K410T-3FFG900E Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC7K410T-3FFG900E FPGAs applications.
  • Broadcast
  • Automation
  • Data center search engines
  • Secure Communication
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Defense Applications
  • Ecosystem
  • Military Temperature
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Distributed Monetary Systems
Step5Bar-code shipping tag
XC7K410T-3FFG900E
  • Package / Case
    900-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Published
    2009
  • Series
    Kintex®-7
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    900
  • Voltage - Supply
    0.97V~1.03V
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    XC7K410T
  • Pin Count
    900
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B900
  • Number of Outputs
    500
  • Power Supplies
    11.83.3V
  • Number of I/O
    500
  • RAM Size
    3.5MB
  • Clock Frequency
    1412MHz
  • Number of Inputs
  • Number of Logic Elements/Cells
    406720
  • Speed Grade
    -3
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.58 ns
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm