  • XC7K410T-2FBG676I
XC7K410T-2FBG676I
advertisement
Manufacturer No:
XC7K410T-2FBG676I
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC7K410T-2FBG676I
Package:
676-BBGA, FCBGA
Datasheet:
XC7K410T-2FBG676I
Description:
2.54mm mm FPGAs Kintex?-7 Series 676-BBGA, FCBGA 1mm mm 676
Quantity:
In Stock : 4831
Purchasing and Inquiry
XC7K410T-2FBG676I Overview
Fpga chips is supplied in the 676-BBGA, FCBGA package. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. The device has 400 I/O ports for more coherent data transfer. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. Power is provided by a 1V-volt supply. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. With a supply voltage of 0.97V~1.03V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the Kintex?-7 series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of -40°C~100°C TJ when operating the machine. The device has 400 outputs that are integrated into it. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. In total, the terminations of this piece are 676. A device like this one offers 29306880 RAM bits, which is a considerable amount of memory. In order to find related parts, you can use its base part number XC7K410T. The FPGA module's RAM si3.5MBe reaches 3.5MB in order to ensure that the program operates in a normal manner. This cable has 676 pins and is designed to connect to a computer. 31775 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. An external power supply of 11.83.3V is required to power the device. As far as the pin count is concerned, it has 676 pins. Normally, fpga semiconductor uses an oscillator, which oscillates at 1286MHz, to create the signal. Fpga semiconductor is important to note that the data is stored and transferred in 508400 different registers.
XC7K410T-2FBG676I Features
400 I/Os
Up to 29306880 RAM bits
676 LABs/CLBs
508400 registers
XC7K410T-2FBG676I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC7K410T-2FBG676I FPGAs applications.
  • Medical Electronics
  • ADAS
  • Telecommunication
  • Automotive
  • Radar and Sensors
  • Automation
  • Computer hardware emulation
  • Random logic
  • Secure Communication
  • DO-254
Step5Bar-code shipping tag
XC7K410T-2FBG676I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of I/O
    400
  • RAM Size
    3.5MB
  • Clock Frequency
    1286MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    406720
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    31775
  • Speed Grade
    -2
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.61 ns
  • Height Seated (Max)
    2.54mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    676-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    676
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
  • Series
    Kintex®-7
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    676
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.97V~1.03V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm