  • XC7K355T-2FFG901C
XC7K355T-2FFG901C
advertisement
Manufacturer No:
XC7K355T-2FFG901C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC7K355T-2FFG901C
Package:
900-BBGA, FCBGA
Datasheet:
XC7K355T-2FFG901C
Description:
3.35mm mm FPGAs Kintex?-7 Series 900-BBGA, FCBGA 1mm mm 901
Quantity:
In Stock : 9561
Purchasing and Inquiry
XC7K355T-2FFG901C Overview
A 900-BBGA, FCBGA package contains it, and it is available for download. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. The device has 300 I/O ports for more coherent data transfer. Logic blocks consist of 356160 logic elements/cells. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1V. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. A supply voltage of 0.97V~1.03V is needed in order for fpga chips to operate. An FPGA belonging to the Kintex?-7 series is referred to as an FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within 0°C~85°C TJ at all times. In order to make this device as versatile as possible, there are 300 different outputs included. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. There are a total of 901 terminations. A device like this one offers 26357760 RAM bits, which is a considerable amount of memory. For related parts, use its base part number XC7K355T. There is a maximum RAM si3.1MBe of 3.1MB on this FPGA module, which is necessary to ensure the normal operation of the program. Fpga electronics contains 27825 LABs/CLBs in an array. The device runs on a 11.83.3V battery and requires no additional power supply to operate. Featuring 901 pins in total, it is a versatile device. Most of the time, it uses a crystal oscillating at 1286MHz to generate the signal. As a result, there are 445200 registers which are used to store and transfer data.
XC7K355T-2FFG901C Features
300 I/Os
Up to 26357760 RAM bits
445200 registers
XC7K355T-2FFG901C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC7K355T-2FFG901C FPGAs applications.
  • Cryptography
  • Image processing
  • Space Applications
  • Medical imaging
  • Data center search engines
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Defense Applications
  • Artificial intelligence (AI)
  • Filtering and communication encoding
  • Electronic Warfare
Step5Bar-code shipping tag
XC7K355T-2FFG901C
  • Number of I/O
    300
  • RAM Size
    3.1MB
  • Clock Frequency
    1286MHz
  • Number of Inputs
    300
  • Number of Logic Elements/Cells
    356160
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    27825
  • Speed Grade
    -2
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.61 ns
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    900-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Number of Terminations
    901
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Voltage - Supply
    0.97V~1.03V
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm