  • XC7K325T-1FBG900I
XC7K325T-1FBG900I
advertisement
Manufacturer No:
XC7K325T-1FBG900I
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC7K325T-1FBG900I
Package:
900-BBGA, FCBGA
Datasheet:
XC7K325T-1FBG900I
Description:
1V V 2.54mm mm FPGAs Kintex?-7 Series 900-BBGA, FCBGA 1mm mm 900
Quantity:
In Stock : 3926
Purchasing and Inquiry
XC7K325T-1FBG900I Overview
This package is included in the 900-BBGA, FCBGA package and is available for purchase. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. This device features 500 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. The basic building blocks of logic contain 326080 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1V. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. With a supply voltage of 0.97V~1.03V, this device operates with ease. It is a type of FPGA that belongs to the Kintex?-7 series of FPGAs. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. In this device, 500 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. In total, it has 900 terminations on each end. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 16404480. Its base part number XC7K325T can be used to find parts that are related to it. For the program to work properly, the RAM si2MBe of this FPGA module must reach 2MB GB in order to ensure normal operation. There are 900 pins on this device. Fpga electronics contains 25475 LABs/CLBs in an array. In operation with 1V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. It is powered by a 11.83.3V battery, which can be purchased separately. There are a total of 900 pins on this device. Typically, it uses a crystal oscillating at 1098MHz in order to operate. A total of 407600 registers are used for storing and transferring data between them.
XC7K325T-1FBG900I Features
500 I/Os
Up to 16404480 RAM bits
900 LABs/CLBs
407600 registers
XC7K325T-1FBG900I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC7K325T-1FBG900I FPGAs applications.
  • High Performance Computing
  • Medical ultrasounds
  • Defense Applications
  • Digital signal processing
  • ASIC prototyping
  • Broadcast
  • Medical Applications
  • Data center search engines
  • Artificial intelligence (AI)
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
Step5Bar-code shipping tag
XC7K325T-1FBG900I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    900-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    900
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    Kintex®-7
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    900
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.97V~1.03V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    XC7K325T
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    500
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1V
  • Power Supplies
    11.83.3V
  • Number of I/O
    500
  • RAM Size
    2MB
  • Clock Frequency
    1098MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    326080
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    -1
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.74 ns
  • Height Seated (Max)
    2.54mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm