  • XC6VLX760-1FFG1760C
XC6VLX760-1FFG1760C
advertisement
Manufacturer No:
XC6VLX760-1FFG1760C
HK JDW NO:
903-XC6VLX760-1FFG1760C
Package:
1760-BBGA, FCBGA
Description:
3.5mm mm FPGAs Virtex?-6 LXT Series 1760-BBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
XC6VLX760-1FFG1760C Overview
This package is included in the 1760-BBGA, FCBGA package and is available for purchase. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 1200 I/Os for transferring data in a more coherent manner. A fundamental building block is made up of 758784 logic elements/cells. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1V. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. In order to operate it, it requires a voltage supply of 0.95V~1.05V . The FPGA belongs to the Virtex?-6 LXT series of FPGAs, and it is one type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of 0°C~85°C TJ. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 26542080. If you are looking for related parts, you can use the base part number XC6VLX760 as a starting point. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. The device has 1760 pins which are included in the design. A total of 59280 LABs/CLBs make up this FPGA array. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities.
XC6VLX760-1FFG1760C Features
1200 I/Os
Up to 26542080 RAM bits
1760 LABs/CLBs
XC6VLX760-1FFG1760C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC6VLX760-1FFG1760C FPGAs applications.
  • Distributed Monetary Systems
  • Military DSP
  • High Performance Computing
  • Integrating multiple SPLDs
  • Space Applications
  • Random logic
  • Bioinformatics
  • Medical Applications
  • Industrial Ethernet
  • Software-defined radio
Step5Bar-code shipping tag
XC6VLX760-1FFG1760C
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Package / Case
    1760-BBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    1760
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • Voltage - Supply
    0.95V~1.05V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC6VLX760
  • RAM Size
    3.2MB
  • Speed Grade
    1
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    5.08 ns
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    42.5mm
  • Width
    42.5mm