XC6VLX130T-2FF484I
XC6VLX130T-2FF484I
903-XC6VLX130T-2FF484I
484-BBGA, FCBGA
1V V 3mm mm FPGAs Virtex?-6 LXT Series 484-BBGA, FCBGA 1mm mm 484
In Stock : 999
Purchasing and Inquiry
XC6VLX130T-2FF484I Overview
Fpga chips is supplied in the 484-BBGA, FCBGA package. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. A total of 240 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 128000 logic elements/cells. Supply voltage is 1V volts. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 0.95V~1.05V . An FPGA belonging to the Virtex?-6 LXT series is referred to as an FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. In this device, 240 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. As a whole, it has 484 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 9732096. In order to find related parts, use the part number XC6VLX130T as a base. During the configuration of this FPGA module, the RAM si1.2MBe reaches 1.2MB to ensure that the program runs normally. In this case, 484 pins are used in the design. This FPGA is built as an array of 10000 LABs/CLBs. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. A 1V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. In addition to this, it has 484 pins.