  • XC6SLX75T-2FGG676C
XC6SLX75T-2FGG676C
advertisement
Manufacturer No:
XC6SLX75T-2FGG676C
HK JDW NO:
903-XC6SLX75T-2FGG676C
Package:
676-BGA
Description:
1.2V V FPGAs Spartan?-6 LXT Series 676-BGA 1mm mm 676
Purchasing and Inquiry
XC6SLX75T-2FGG676C Overview
In the 676-BGA package, you will find fpga chips. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. There are 348 I/Os for better data transfer. A fundamental building block is made up of 74637 logic elements/cells. The supply voltage is 1.2V volts. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. There is a 1.14V~1.26V-volt supply voltage required for the device to operate. It is a type of FPGA that belongs to the Spartan?-6 LXT series of FPGAs. The operating temperature should be kept at 0°C~85°C TJ when operating. The device has 320 outputs that are integrated into it. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. The total number of terminations is 676. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 3170304. You can find related parts by using the part number XC6SLX75, which is its base part number. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 676 pins. A total of 5831 LABs/CLBs are included in this FPGA. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. In operation with 1.2V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. I am going to present you with a device that is equipped with 676 pins. Fpga semiconductor typically uses a crystal oscillating at 667MHz. The structure of the registers used to store and transfer data consists of 93296 registers.
XC6SLX75T-2FGG676C Features
348 I/Os
Up to 3170304 RAM bits
676 LABs/CLBs
93296 registers
XC6SLX75T-2FGG676C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC6SLX75T-2FGG676C FPGAs applications.
  • Audio
  • Bioinformatics
  • Medical ultrasounds
  • Wired Communications
  • Digital signal processing
  • Random logic
  • Filtering and communication encoding
  • Device controllers
  • Aircraft navigation
  • Server Applications
Step5Bar-code shipping tag
XC6SLX75T-2FGG676C
  • Package / Case
    676-BGA
  • Number of Pins
    676
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Number of Terminations
    676
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    XC6SLX75
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    320
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Number of I/O
    348
  • RAM Size
    387kB
  • Clock Frequency
    667MHz