  • XC6SLX25T-2FGG484I
XC6SLX25T-2FGG484I
advertisement
Manufacturer No:
XC6SLX25T-2FGG484I
HK JDW NO:
903-XC6SLX25T-2FGG484I
Package:
484-BBGA
Description:
1.2V V FPGAs Spartan?-6 LXT Series 484-BBGA 1mm mm 484
Purchasing and Inquiry
XC6SLX25T-2FGG484I Overview
A 484-BBGA package contains it, and it is available for download. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. This device features 250 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. Supply voltage is 1.2V volts. Field Programmable Gate Arrays family FPGA part. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.14V~1.26V . It is a type of FPGA belonging to the Spartan?-6 LXT seies. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~100°C TJ range at all times when the unit is in use. During the installation of this device, 250 outputs were incorporated. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. In total, the terminations of this piece are 484. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 958464 bfpga electronics s of RAM. XC6SLX25 is the base part number that can be used to identify related parts. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. It has a total of 484 pins that are designed for it. The FPGA is built as an array of 1879 latches or CLBs. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 1.2V. This device has a pin count of 484 in fpga semiconductor. It usually uses a 667MHz crystal. The structure of the registers used to store and transfer data consists of 30064 registers.
XC6SLX25T-2FGG484I Features
250 I/Os
Up to 958464 RAM bits
484 LABs/CLBs
30064 registers
XC6SLX25T-2FGG484I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC6SLX25T-2FGG484I FPGAs applications.
  • Industrial Ethernet
  • Data Center
  • Secure Communication
  • Automation
  • ADAS
  • Digital signal processing
  • Space Applications
  • Data center search engines
  • Scientific Instruments
  • Broadcast
Step5Bar-code shipping tag
XC6SLX25T-2FGG484I
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Package / Case
    484-BBGA
  • Number of Pins
    484
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Number of Terminations
    484
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    XC6SLX25
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Number of I/O
  • RAM Size
    117kB
  • Clock Frequency
    667MHz