  • XC6SLX150T-2FGG676C
XC6SLX150T-2FGG676C
advertisement
Manufacturer No:
XC6SLX150T-2FGG676C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC6SLX150T-2FGG676C
Package:
676-BGA
Description:
1.2V V FPGAs Spartan?-6 LXT Series 1.62GHz MHz 676-BGA 1mm mm 676
Purchasing and Inquiry
XC6SLX150T-2FGG676C Overview
A 676-BGA package is provided with this component. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. The device has 396 I/O ports for more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 147443 logic elements/cells. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.2V. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.14V~1.26V . As part of the Spartan?-6 LXT series of FPGAs, it is a type of FPGA. When operating the machine, it is important to keep the temperature within 0°C~85°C TJ range. The device has 396 outputs that are integrated into it. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. Total terminations are 676. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 4939776. If you are looking for related parts, you can use the base part number XC6SLX150 as a starting point. For the program to work properly, the RAM si603kBe of this FPGA module must reach 603kB GB in order to ensure normal operation. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 676 pins. This FPGA is built as an array of 11519 LABs/CLBs. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. When operating with the supply voltage of 1.2V, designers can fully make use of its flexibility. This device has a pin count of 676 in fpga semiconductor. As a result, there are 184304 registers which are used to store and transfer data. The system operates at a frequency of 1.62GHz in order to achieve maximum efficiency.
XC6SLX150T-2FGG676C Features
396 I/Os
Up to 4939776 RAM bits
676 LABs/CLBs
184304 registers
Operating from a frequency of 1.62GHz
XC6SLX150T-2FGG676C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC6SLX150T-2FGG676C FPGAs applications.
  • Image processing
  • Digital signal processing
  • Industrial Ethernet
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Consumer Electronics
  • Software-defined radios
  • ASIC prototyping
  • Solar Energy
  • Automotive
  • Data center search engines
Step5Bar-code shipping tag
XC6SLX150T-2FGG676C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    676-BGA
  • Number of Pins
    676
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    Spartan®-6 LXT
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    676
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    1.62GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC6SLX150
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    396
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V