XC5VLX85-2FFG676I
XC5VLX85-2FFG676I
903-XC5VLX85-2FFG676I
676-BBGA, FCBGA
1V V FPGAs Virtex?-5 LX Series 676-BBGA, FCBGA
In Stock : 1021
Purchasing and Inquiry
XC5VLX85-2FFG676I Overview
A 676-BBGA, FCBGA package contains it, and it is available for download. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. A fundamental building block consists of 82944 logic elements/cells. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Powered by a 0.95V~1.05V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. It is a type of FPGA that belongs to the Virtex?-5 LX series of FPGAs. When operating the machine, it is important to keep the temperature within -40°C~100°C TJ range. This FPGA model is contained in Tray for space saving. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 3538944 bfpga electronics s of RAM. XC5VLX85 is the base part number that can be used to identify related parts. The FPGA module's RAM si432kBe reaches 432kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. 676 pins are designed into the device. The FPGA consists of 6480 LABs/CLBs. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. Designers can fully utilize its flexibility with 1V supply voltage. As a result of the design of this module, the maximum operating temperature reaches 100°C. Fpga electronics is necessary to maintain an operating temperature higher than -40°C. Its basic building block is composed of 6480 logic blocks (LABs). There is a device package provided by 676-FCBGA (27x27), which is the supplier.
XC5VLX85-2FFG676I Features
440 I/Os
Up to 3538944 RAM bits
676 LABs/CLBs
100°C gates