  • XC5VLX50T-3FFG1136C
XC5VLX50T-3FFG1136C
advertisement
Manufacturer No:
XC5VLX50T-3FFG1136C
HK JDW NO:
903-XC5VLX50T-3FFG1136C
Package:
1136-BBGA, FCBGA
Description:
1V V FPGAs Virtex?-5 LXT Series 1136-BBGA, FCBGA 1mm mm
Quantity:
In Stock : 5090
Purchasing and Inquiry
XC5VLX50T-3FFG1136C Overview
As part of the 1136-BBGA, FCBGA package, it is included. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Having 480 I/Os makes data transfers more coherent. Logic blocks consist of 46080 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1V volts is required. Field Programmable Gate Arrays family FPGA part. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. Fpga chips operates at a voltage of 0.95V~1.05V and uses a battery to supply power. The Virtex?-5 LXT Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of 0°C~85°C TJ. The device has 480 outputs that are integrated into it. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. A device like this one offers 2211840 RAM bits, which is a considerable amount of memory. If you are looking for related parts, you can use the base part number XC5VLX50 as a starting point. This FPGA module has a RAM si270kBe of 270kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. It has a total of 1136 pins that are designed for it. 3600 LABs/CLBs are configured on this FPGA. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. A 1V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. An external power supply of 12.5V is required to power the device. Usually, fpga semiconductor uses a 1412MHz crystal.
XC5VLX50T-3FFG1136C Features
480 I/Os
Up to 2211840 RAM bits
1136 LABs/CLBs
XC5VLX50T-3FFG1136C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC5VLX50T-3FFG1136C FPGAs applications.
  • Space Applications
  • Broadcast
  • Military Temperature
  • Security systems
  • Filtering and communication encoding
  • Software-defined radios
  • Telecommunication
  • Image processing
  • Aircraft navigation
  • Automation
Step5Bar-code shipping tag
XC5VLX50T-3FFG1136C
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    1136-BBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    1136
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Series
    Virtex®-5 LXT
  • JESD-609 Code
    e1
  • Voltage - Supply
    0.95V~1.05V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    XC5VLX50
  • Number of Outputs
    480
  • Operating Supply Voltage
    1V
  • Power Supplies
    12.5V
  • Number of I/O
    480
  • RAM Size
    270kB
  • Clock Frequency
    1412MHz