XC5VLX50T-1FF665C
XC5VLX50T-1FF665C
903-XC5VLX50T-1FF665C
665-BBGA, FCBGA
1V V 2.9mm mm FPGAs Virtex?-5 LXT Series 665-BBGA, FCBGA 665
In Stock : 999
Purchasing and Inquiry
XC5VLX50T-1FF665C Overview
There is a 665-BBGA, FCBGA package that includes this component. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. 360 I/Os are available for transferring data more efficiently. A fundamental building block contains 46080 logic elements or cells. Power is provided by a 1V-volt supply. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 0.95V~1.05V. It is a type of FPGA that belongs to the Virtex?-5 LXT series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. In this device, there are 360 outputs that can be used. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. There are a total of 665 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 2211840. If you are looking for related parts, you can use the base part number XC5VLX50 as a starting point. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si270kBe of 270kB in order to ensure that the program will run normally. The device is designed with 665 pins in total. The FPGA consists of 3600 LABs/CLBs. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. In the case of 1V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. With a total of 665 pins, it is equipped with a high level of security.