  • XC5VLX50T-1FF1136C
XC5VLX50T-1FF1136C
advertisement
Manufacturer No:
XC5VLX50T-1FF1136C
HK JDW NO:
903-XC5VLX50T-1FF1136C
Package:
1136-BBGA, FCBGA
Description:
1V V 3.4mm mm FPGAs Virtex?-5 LXT Series 1136-BBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
XC5VLX50T-1FF1136C Overview
The package that contains this software is called 1136-BBGA, FCBGA. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. A total of 480 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. In order to construct a fundamental building block, 46080 logic elements/cells are required. It is powered from a supply voltage of 1V. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. In order for it to operate, the supply voltage must be 0.95V~1.05V . It is a type of FPGA belonging to the Virtex?-5 LXT seies. When operating the machine, it is important to keep the temperature within 0°C~85°C TJ range. This device is equipped with 480 separate outputs, which makes it a very versatile device. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. There are 2211840 RAM bits that are available with this device. You can find related parts by using the part number XC5VLX50, which is its base part number. This FPGA module has a RAM si270kBe of 270kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 1136 pins. A total of 3600 LABs/CLBs are included in this FPGA. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. A 1V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility.
XC5VLX50T-1FF1136C Features
480 I/Os
Up to 2211840 RAM bits
1136 LABs/CLBs
XC5VLX50T-1FF1136C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC5VLX50T-1FF1136C FPGAs applications.
  • Secure Communication
  • Software-defined radio
  • Device controllers
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Medical imaging
  • Integrating multiple SPLDs
  • Broadcast
  • Medical ultrasounds
  • Consumer Electronics
  • ASIC prototyping
Step5Bar-code shipping tag
XC5VLX50T-1FF1136C
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    1136-BBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    1136
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Series
    Virtex®-5 LXT
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    4 (72 Hours)
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Voltage - Supply
    0.95V~1.05V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1V
  • Base Part Number
    XC5VLX50
  • Number of Outputs
    480
  • Operating Supply Voltage
    1V
  • Number of I/O
    480
  • RAM Size
    270kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    1
  • Height Seated (Max)
    3.4mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm