XC5VLX110-1FFG676I
XC5VLX110-1FFG676I
903-XC5VLX110-1FFG676I
676-BBGA, FCBGA
1V V 3mm mm FPGAs Virtex?-5 LX Series 676-BBGA, FCBGA 676
In Stock : 1433
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
XC5VLX110-1FFG676I Overview
This package is included in the 676-BBGA, FCBGA package and is available for purchase. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 440 I/Os for transferring data in a more coherent manner. Logic blocks consist of 110592 logic elements/cells. Supply voltage is 1V volts. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. In order for it to operate, the supply voltage must be 0.95V~1.05V . The FPGA belongs to the Virtex?-5 LX series of FPGAs, and it is one type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. This device is equipped with 440 separate outputs, which makes it a very versatile device. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. As a whole, it has 676 terminations. This device has 4718592 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Its base part number XC5VLX110 can be used to find parts that are related to it. The RAM si576kBe of this FPGA module reaches 576kB to ensure normal operation of the program. In this case, 676 pins are used in the design. 8640 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 1V. Featuring 676 pins in total, it is a versatile device.