  • XC4VSX55-10FFG1148C
XC4VSX55-10FFG1148C
advertisement
Manufacturer No:
XC4VSX55-10FFG1148C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC4VSX55-10FFG1148C
Package:
1148-BBGA, FCBGA
Description:
1.2V V 3.4mm mm FPGAs Virtex?-4 SX Series 1148-BBGA, FCBGA 1mm mm
Purchasing and Inquiry
XC4VSX55-10FFG1148C Overview
This package is included in the 1148-BBGA, FCBGA package and is available for purchase. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. Its 640 I/Os help it transfer data more efficiently. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.2V. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. With a supply voltage of 1.14V~1.26V, this device operates with ease. It is a type of FPGA belonging to the Virtex?-4 SX seies. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. A device such as this one has 640 outputs built into it. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. The RAM bits that this device offer is 5898240. Its base part number XC4VSX55 can be used to find parts that are related to it. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. An array of 6144 LABs/CLBs is built into the FPGA. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 1.2V.
XC4VSX55-10FFG1148C Features
640 I/Os
Up to 5898240 RAM bits
XC4VSX55-10FFG1148C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC4VSX55-10FFG1148C FPGAs applications.
  • Data Center
  • Medical ultrasounds
  • Telecommunication
  • Automotive driver's assistance
  • ADAS
  • ASIC prototyping
  • Data Mining
  • Audio
  • Device controllers
  • Video & Image Processing
Step5Bar-code shipping tag
XC4VSX55-10FFG1148C
    Select All
  • Number of Inputs
    640
  • Number of Logic Elements/Cells
    55296
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    6144
  • Speed Grade
    10
  • Height Seated (Max)
    3.4mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1148-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
  • Series
    Virtex®-4 SX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm