  • XC3S50A-5VQG100C
XC3S50A-5VQG100C
advertisement
Manufacturer No:
XC3S50A-5VQG100C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC3S50A-5VQG100C
Package:
100-TQFP
Datasheet:
XC3S50A-5VQG100C
Description:
1.2V V 1.2mm mm FPGAs Spartan?-3A Series 100-TQFP 100
Purchasing and Inquiry
XC3S50A-5VQG100C Overview
A 100-TQFP package contains it, and it is available for download. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. The device has 68 I/O ports for more coherent data transfer. A fundamental building block contains 1584 logic elements or cells. It is powered from a supply voltage of 1.2V. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. With a supply voltage of 1.14V~1.26V, this device operates with ease. It is a type of FPGA belonging to the Spartan?-3A seies. The operating temperature should be kept at 0°C~85°C TJ when operating. In this device, there are 62 outputs that can be used. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. The total number of terminations is 100. This device is equipped with 55296 RAM bits in terms of its RAM si55296e. You can find related parts by using the part number XC3S50A, which is its base part number. During the configuration of this FPGA module, the RAM si6.8kBe reaches 6.8kB to ensure that the program runs normally. The device is designed with 100 pins in total. 176 LABs and CLBs are built into this FPGA. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. The 1.2V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. Fpga electronics operates from a 1.21.2/3.33.3V power supply. Its basic building block contains 50000 gates. A total of 100 pins are included in this device. Fpga semiconductor typically uses a crystal oscillating at 770MHz. An architecture consists of 176 CLBs.
XC3S50A-5VQG100C Features
68 I/Os
Up to 55296 RAM bits
100 LABs/CLBs
XC3S50A-5VQG100C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC3S50A-5VQG100C FPGAs applications.
  • Solar Energy
  • Electronic Warfare
  • Security systems
  • Image processing
  • Telecommunication
  • Cryptography
  • Military Temperature
  • Computer hardware emulation
  • Secure Communication
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
Step5Bar-code shipping tag
XC3S50A-5VQG100C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    Spartan®-3A
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC3S50A
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    62
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Power Supplies
    1.21.2/3.33.3V
  • Number of I/O
    68
  • RAM Size
    6.8kB
  • Clock Frequency
    770MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    1584
  • Total RAM Bits
  • Number of Gates
  • Number of LABs/CLBs
    176
  • Speed Grade
    5
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.62 ns
  • Number of CLBs
    176
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm